Cena Dell XPS Duo 12 i jej adekwatność do mocy

Dell XPS Duo 12 to dość nietypowy laptop. Prócz tego, że jest zaskakująco drogi, wręcz zupełnie nie adekwatnie do możliwości, jakby było mało możemy zamienić go w duży tablet.

Dell XPS Duo 12

Laptopy o niewielkich przekątnych ekranów (do 14 cali), takich jak opisywany Dell XPS Duo 12 to segment komputerów przenośnych skierowany przede wszystkim do osób szukających bardzo mobilnych urządzeń do odbierania i nadawania wiadomości e-mail, analizy, sprawdzania raportów czy wreszcie buszowania po stronach internetowych.

Opisywany Dell XPS Duo 12 prócz spełnienia typowych założeń dla tego segmentu rynku daje nam również możliwość korzystania z dotykowego ekranu. Warto zwrócić uwagę, że cena wynosi ponad 5000 złotych, a w niektórych sklepach internetowych nawet 5500 złotych (do podejrzenia tutaj):

  • 12.5 calowy ekran pracuje w rozdzielczości 1920×1080. Jest to bardzo duża rozdzielczość ekranu jak na tak małą powierzchnię. Powoduje to, że obraz jest ostry, a my dostajemy sporo przestrzeni roboczej. Dodatkowo jest on dotykowy, co prawda nie do końca wiadomo jak z tego korzystać na systemie Windows 8, jednak wszyscy producenci wypuścili ostatnio takie właśnie urządzenia.
  • Procesor, który znalazł się tutaj to Core i5 3317U z zegarem 1.7 GHz. Jest to model z nowej linii firmy Intel, który zapewnia dobre osiągi i nie zużywa przy tym niezliczonych ilości energii. Procesor ten utrzymuje dobry stosunek ceny do jakości.
  • Dysk który zdecydowano się tutaj zastosować jest typu SSD (o pojemności 128GB). Powoduje to, że cały komputer jest znacznie szybszy od tych wykorzystujących dyski HDD. Dodatkowo wyszukiwanie plików oraz ich kopiowanie z dysku (i na dysk) jest znacznie szybsze. Warto też wspomnieć, że dyski SSD zadziej ulegają awariom i są odporne na wstrząsy.
  • 4 GB pamięci operacyjnej to stosunkowo optymalna wartość i nie wymaga ona komentarza.
  • Karta graficzna to Intel HD Graphic 4000, posłuży nam ona do przeglądania witryn internetowych, pakietów biurowych oraz prostych gier, nie zużyje przy tym dużo energii, ale nie posiada też własnej pamięci operacyjnej. Tak więc jeżeli masz zamiar grać w nowe gry poszukaj komputera z dedykowaną i wydajną kartą graficzną.
  • Waga wynosi trochę ponad 1.50 kilograma powoduje to, że bez problemu będziemy mogli zabrać laptop w każdą trasę.

Jakby nie patrzeć za cenę 5000 złotych wydajności zbyt dużej nie dostajemy. Spokojnie moglibyśmy zakupić wydajny laptop i starczyło by nam na sprzętu audio czy duży, 23 calowy ekran do grania w domu.

Kliknij i porównaj cenę Cena Dell XPS Duo 12

L. p. Nazwa Cena średnia Cena minimalna Cena maksymalna
1 Cena Dell XPS Duo 12 5240.00 zł 4299.90 zł 6445.00 zł
2 Samsung NP550P5C 3420.00 zł 3542.96 zł 4323.00 zł
3 Samsung NP550P7C-S02PL
3480.00 zł 3225.00 zł 4098.00 zł

Na pytanie czy warto kupować tak drogi sprzęt, tylko po to, aby pobawić się niedopracowanym, dotykowym systemem operacyjnym każdy powinien odpowiedzieć sobie samemu. Z całą pewnością wziąć pod uwagę należy, że nie mamy tutaj gier, ani większości aplikacji znanych nam z Androida, tak więc dotyku w pełni nie wykorzystamy. Standardowe aplikacje, które znajdziemy w większości również dotykowego ekranu nie wspierają, na domiar złego laptop ten nie jest zbyt uniwersalny, ponieważ na tak małym ekranie po prostu ciężko jest pracować. Jeżeli więc szukasz czegoś uniwersalnego, tańszego i o większej mocy obliczeniowej sprawdź modele tego samego producenta, ale z serii Inspiron Q17 lub Q15.

foto: Dell

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>